SajdakCraft - Про нас

Наша майстерня виникла в далекому 2017 році в результаті плідної співпраця двох людей: Костянтина Клецова та Володимира Прокопенка. Костянтин багато років до цього займався виготовленням шкіряного спорядження для учасників руху Історичної реконструкції в Україні, а Володимир вивчав історію та керував виготовленням історичного бронзового литва для сагайдаків та шабельних портупей. Це об’єднання призвело до створення цілої серії колчанів та сагайдаків із історично правильною системою підвісу – із використанням литих накладок та із застібками-гачками. Наразі ми налагодили виробництво п’яти типів історичних сагайдаків (або колчанів окремо) із різноманітними техніками декору: вишивкою, аплікацією, тисненням та фарбуванням.

Хоча основним напрямом нашої діяльності є виготовлення колчанів і сагайдаків для учасників традиційної та кінної лучної стрільби, ми пропонуємо нашим покупцям і інші шкіряні вироби. Різноманітні сумочки та чохли як для потреб Історичної реконструкції, так і сучасного ужитку. Цивільні пояси із шкіри та плетеного кінського волосу. Кобури, підсумки та інше військово-історичне спорядження.


Сагайдаки

Сагайдак (Sajdak) – частина комплекту спорядження лучника для транспортування луку та стріл, що складається із колчану (Quiver), налуччя (Bow case) та поясу для їх підвісу. Їх форма та конструкція, в залежності від історичного періоду та регіону, досить сильно відрізняється, що дозволяє фахівцям швидко визначити вік та територіальну приналежність історичних зразків. Одним із спеціалізованим напрямків нашої майстерні є відтворення сагайдаків 16-17 ст., що використовувались вояками Османської імперії та інших держав Східної Європи. Шукаючи зразки для нашої майстерні ми прискіпливо вивчаємо музейні зразки, історичні мініатюри та археологічні знахідки. Наразі члени нашої команди займаються не лише виготовленням сагайдаків та колчанів для поціновувачів традиційної та кінної стрільби, але й їх науковим дослідженням. Саме так ми стали однією із небагатьох майстерень яка виготовляє історичне литво для всіх своїх сагайдаків. Наявність цих дрібних але важливих, з точки зору конструкції, деталей є необхідним мінімумом сагайдаків для заходів рівня Історичної реконструкції.

Згідно із нашими дослідженнями, в Східній Європі 16-17 ст. використовувались не менше шести більш-менш стандартизованих форм колчанів (налуччя були менш різноманітними через близьку форму луків). А декорування поверхні сагайдака могло бути виконано в чисельних техніках: тиснення, фарбування, вишивка по шкірі, аплікація, покриття поверхні тканиною із вишивкою, декорування металевими елементами або комбінація кількох різних технік.

Детальніше про сагайдаки із пласким колчаном можна прочитати тут:
Саадаки с плоским колчаном (Европа, XVI-XVII вв.). Часть 1 – Конструкция -
https://www.kitabhona.org.ua/libwar_bow/kolchan1-1.html

Саадаки с плоским колчаном (Европа, XVI-XVII вв.). Часть 2 – Каталог -
https://www.kitabhona.org.ua/libwar_bow/kolchan1-2.html

В своїх виробах ми використовуємо тиснення, вишивку по шкірі, шкіряну аплікацію та покриття тканиною поверхні виробу. І сподіваємося розширити цей перелік фарбуванням та комбінацією кількох вищезгаданих технік. На жаль декорування металевими елементами наразі виходить за межі наших можливостей, але ми сподіваємось впровадити в майбутньому і цю технологію.

Для основи та пасків ми використовуємо шкіру великої рогатої худоби рослинної вичинки товщиною 2 мм, а для аплікації та вишивки по шкірі – високоякісну тонку козячу шкіру. Для фіксації колчану та налуччя на поясі ми використовуємо литу фурнітуру (функціональні накладки для підвісу) які є копіями історичних зразків, а у якості поясної пряжки використовуємо застібки-гачки, які також виготовлені за історичними зразками.

Наші вироби чудово підходять як для заходів історичної реконструкції (Historical reenactment) (будь ласка перед замовленням уточнюйте вимоги до виробу, оскільки ряд із наших виробів є історичною стилізацією), традиційної та кінної лучної стрільби. Детальніше про сагайдаки та колчани які ми виготовляємо можна почитати в розділі «Наші вироби».

Детальніше про застібки-гачки та функціональні накладки можна прочитати тут:
Прокопенко В.М. Горизонтальні застібки-гачки в Східній Європі XVI—XVII ст. (частина I) - https://www.kitabhona.org.ua/costum_axess/prokopenko_kruk1.html
Прокопенко В. Короткий огляд функціональних накладок для підвісу сагайдаку з пласким колчаном - https://www.kitabhona.org.ua/libwar_bow/kolchan_nakladka.html

 


Сумочки

Наша майстерня пропонує своїм клієнтам і інші вироби із шкіри, зокрема, сумочки, чохли та ємності різноманітного призначення. Наші вироби зацікавлять як історичних реконструкторів, так і цивільних поціновувачів ручної роботи по шкірі. Детальніше про сучочки та інші ємності які ми виготовляємо можна почитати в розділі «Наші вироби».



Пояси

Наша майстерня пропонує своїм клієнтам якісні та стильні шкіряні пояси для справжніх поціновувачів ручної роботи. Для своїх виробів ми використовуємо лише високоякісну шкіру та фурнітуру. Детальніше про пояси які ми виготовляємо можна почитати в розділі «Наші вироби».